S.S.Sorular

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler bir özel güvenlik eğitim kurumundan gerekli eğitimleri alırlar ve özel güvenlik eğitim sınavında başarılı olmaları halinde özel güvenlik görevlisi kimlik kartı alabilirler.

Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

• Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
• Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.
• Silahsız görev yapacaklar için 18 silahlı görev yapacaklar için 21 yaşını doldurmuş olmak. Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı bulunmamak
• Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
• Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar zimmet irtikâp rüşvet hırsızlık dolandırıcılık sahtecilik güveni kötüye kullanma hileli iflas ihaleye fesat karıştırma edimin ifasına fesat karıştırma suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
• Silahlı olarak görev yapacaklar için 6136 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında belirtilen şartları sağlamak

Özel güvenlik görevlisi olmak için belirlenmiş bir boy ve kilo standardı bulunmamaktadır. Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için 18 silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmek için 21 yaşını doldurmak gerekmektedir. 5188 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatında yaş konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır.

• Yükseköğretim kurumlarının güvenlikle ilgili fakülte ve meslek yüksekokullarından mezun olanlarda silah eğitimi dışında özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz.
• Genel kolluk kuvvetlerinden ve Milli İstihbarat Teşkilatından emekli olanlar ile en az beş yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlarda özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaz.
• Emekli olan veya en az beş yıl çalıştıktan sonra kendi istekleriyle ayrılmış olan uzman jandarmalar ile jandarma sınıfında görev yapmış uzman erbaşlarda temel eğitim şartı aranmaz.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler özel güvenlik eğitimini Bakanlığımız tarafından faaliyet izin belgesi verilmiş bir özel güvenlik eğitim kurumundan alabilirler. Hatta özel güvenlik yenileme eğitimini özel güvenlik temel eğitimi aldıkları eğitim kurumunun dışında farklı bir kurumdan da alabilirler. Ancak eğitim aldıkları kurum hangi ilde bulunuyorsa özel güvenlik sınavına da bu ilde girmek zorundadırlar.

Yenileme eğitimi devam edecektir. Bu eğitimi özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya devam etmek isteyen herkesin alması zorunludur.

Özel güvenlik görevlilerinin beş yılda bir yenileme eğitimi almaları zorunludur. Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya devam eden adayların beş yıllık sürenin dolduğu tarih itibariyle yenileme eğitimi almış yenileme sınavına girmiş güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmak üzere valiliğe gerekli müracaatı yapmış olması gerekmektedir.
Bu işlemlerin tamamlanması belirli bir zaman almaktadır. Yenileme eğitimine geç müracaat edilmesi durumunda işlemlerin tamamlanması beş yıllık süreyi aştığından özel güvenlik görevlilerinin yasal olarak çalışmaları mümkün olmamaktadır. Bu tür mağduriyetlerin oluşmaması için özel güvenlik görevlilerinin kimlik kartı geçerlilik süresinin bitiminden en geç altı ay önce yenileme eğitimini almak üzere Bakanlığımızca faaliyet izin belgesi verilmiş bir eğitim kurumuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Yenileme eğitiminin özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süresinin bitiminden önce alınması halinde dahi yeni kimlik kartının geçerlilik süresinin başlangıç tarihi önceki kimlik kartının geçerlilik süresinin bitim tarihi olarak belirlenir.

Özel güvenlik eğitim kurumları aynı zamanda birer ticari işletme olduklarından verecekleri eğitime dair ücretler yine eğitim kurumları tarafından serbest piyasa şartları çerçevesinde belirlenmektedir. Bu sebeple sektörde farklı fiyatlar ile eğitim veren kurumlar mevcuttur.

Özel güvenlik temel ve yenileme eğitimi sınav tarihleri sitemizdeki “Haberler” bölümünde yayınlanmaktadır.

Özel güvenlik temel ve yenileme eğitimi sınav tarihleri sitemizdeki “Haberler” bölümünde yayınlanmaktadır.

Eğitim kurumumuzda 24-5 2018 tarihinde sabah gurubu. 27.05.2018 tarihinde akşam grubu başlıyor. Eğitim kurumumuzda sürekli eğitimler devam ediyor.

 

BAŞKENT_1 GÜVENLİK
EĞİTİM KURUMUMUZDAN

Silahlı-silahsız TEMEL ve yenileme sertifikası almak isteyenlere
UYGUN FİYAT, isteğe bağlı taksit, ücretsiz eğitim seti,
GÜNDÜZ-Akşam Haftasonu Eğitim,
SERTİFİKADAN Sonra İş İmkanı,
GÜVENLİKLE İLGİLİ HER TÜRLÜ
SORUNLARINIZIN
ÇÖZÜMÜ İÇİN
BİZİ ARAYINIZ.

İLETİŞİM
ADRES: Kızılay Mah. Menekşe-1 Sok. Nergiz Apt.
B Blok No:10/12 TR06420 KIZILAY – ÇANKAYA / ANKARA
Telefon: +90 312 229 00 84
GSM-1: +90 544 396 32 92
GSM-2: +90 535 222 71 86

WhatsApp Destek
WhatsApp Destek
Merhabalar
Yardıma mı ihtiyacınız var ?
Hemen Ara